Czy kolor oleju do skrzyni biegów ma znaczenie?

Czasami zdarza się, że zakupiony olej ma inny kolor od tego, który spuściliśmy ze skrzyni biegów. Prawidłowy dobór nowego oleju potwierdził sprzedawca i mechanik, ale wizualnie wyraźnie się różnią. Czy mamy źle dobrany olej, albo ktoś pomylił się przy poprzedniej wymianie?

Najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Jeśli olej spuszczany ze skrzyni ma inny kolor niż olej który chcemy zalać należy dla potwierdzenia jeszcze raz sprawdzić prawidłowość doboru np. korzystając z naszej dobierarki, zadzwonić na numer naszej pomocy technicznej 609 404 306 lub zadzwonić do serwisu i zapytać jaka w aucie jest zamontowana skrzynia biegów i jakie specyfikacje powinien spełniać olej do niej przeznaczony (po podaniu numeru VIN nie powinno być z tym żadnego kłopotu). Jeśli olej został dobrany prawidłowo, to inny kolor nie stanowi problemu, ponieważ barwnik nie ma żadnego wpływu na właściwości oleju. Stanowi on ułamek procenta całego płynu.

W latach 80-tych i 90-tych producenci olejów przyjęli praktykę barwienia pewnych typów płynów eksploatacyjnych na odpowiednie kolory (np. wszystkie płyny ATF były barwione na czerwono),  ale obecnie nie jest to już regułą i każdy producent barwi swoje produkty na dowolny kolor. Należy też pamiętać, że zdarzało się, iż oryginalny olej używany na pierwsze zalanie w fabryce nie był w ogóle barwiony, mimo, iż ten sam olej dostępny w sprzedaży miał już dodatek barwnika. Podsumowując, nie można kierować się kolorem przy doborze płynu do automatycznej skrzyni biegów! Jedyną prawidłową cechą jest specyfikacja, którą wymaga producent skrzyni.

Wróć do listy Porad eksperta