Czy kolor oleju do skrzyni biegów ma znaczenie?

Czasami zdarza się, że zakupiony olej ma inny kolor od tego, który spuściliśmy ze skrzyni biegów. Prawidłowy dobór nowego oleju potwierdził sprzedawca i mechanik, ale wizualnie wyraźnie się różnią. Czy mamy źle dobrany olej, albo ktoś pomylił się przy poprzedniej wymianie?

Najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Jeśli olej spuszczony ze skrzyni ma inny kolor niż ten który chcemy zalać należy dla pewności jeszcze raz sprawdzić prawidłowość doboru np. korzystając z naszej dobierarki, zadzwonić na numer naszej pomocy technicznej 609 404 306 lub uzyskać informacje od serwisu jaka skrzynia biegów jest zamontowana w aucie i jakie specyfikacje powinien spełniać olej do niej przeznaczony (po podaniu numeru VIN nie powinno być z tym żadnego kłopotu). Jeśli olej został dobrany prawidłowo, to różnica w kolorach nie stanowi problemu. Barwnik to tylko ułamek procenta całego oleju i jest tak dobrany aby nie miał żadnego wpływu na jego właściwości.

W latach 80. i 90. producenci olejów przyjęli praktykę barwienia pewnych typów olejów przekładniowych na odpowiednie kolory (np. wszystkie płyny ATF były barwione na czerwono), ale obecnie nie jest to już regułą i każdy producent barwi swoje produkty na dowolny kolor. Należy też pamiętać, że zdarzało się, iż oryginalny olej używany na pierwsze zalanie w fabryce nie był w ogóle barwiony, mimo, iż ten sam olej dostępny w sprzedaży miał już dodatek barwnika. Podsumowując, kolor nie jest wyznacznikiem prawidłowości doboru oleju do automatycznej skrzyni biegów! Najważniejszą cechą są parametry i specyfikacje, których spełnianie zaleca producent skrzyni.

Wróć do listy Porad eksperta