Dlaczego korzystanie z dobierarki olejowej jest niezbędne do prawidłowego doboru płynu w automatycznej skrzyni biegów?

Popularne skrzynie mogą być produkowane w różnych wariantach i mimo, iż zewnętrznie mogą się nie różnić, to mogą wymagać zalewania różnymi płynami. Zdarzają się też przypadki gdzie ta sama skrzynia w zależności od pojazdu może wymagać różnych płynów.

Poniżej podajemy kilka możliwości wystąpienia takich rozbieżności w doborze płynu do automatycznej skrzyni biegów.

Na przykład skrzynia 6HP19 powinna być zalewana płynem RAVENOL ATF 6 HP Fluid natomiast skrzynia 6HP19A dla prawidłowego działania wymaga już płynu RAVENOL ATF 8 HP Fluid.

Zamontowanie skrzyni w aucie o wysokiej mocy wymaga czasami oleju odporniejszego na zużycie,  przykładem niech będzie bardzo popularna skrzynia Japońskiej firmy Aisin AW model TF-80SC. W zależności od auta skrzynia ta powinna być zalewana płynem RAVENOL ATF T-IV Fluid lub RAVENOL ATF T-WS Lifetime. W niektórych przypadkach dobierarka informuje o możliwości zastosowania obydwu płynów, więc można je wtedy użyć dowolnie, przy czym  RAVENOL ATF T-WS Lifetime jest płynem nowszej generacji, do tego w pełni syntetycznym, więc jest on bardziej odporny na zużycie i dłużej zachowa wymagane właściwości.

Innym przykładem są niektóre modele 7-biegowych skrzyń DSG (z mokrym sprzęgłem) posiadające 2 obiegi płynu o różnych właściwościach- inny do części sprzęgłowej oraz inny do części przekładniowej.  

Niektórzy producenci wprowadzając nowe rodzaje płynów dla nowych skrzyń automatycznych gwarantują ich kompatybilność wstecz ze swoimi starszymi modelami skrzyń. Na przykład produkt Hondy ATF DW-1 zastąpił starszy ATF-Z1, lub produkt Mercedesa do skrzyń 7-biegowych, spełniający normę MB 236.14, jest kompatybilny wstecz z wszystkimi 4- i 5-biegowymi wersjami przekładni tej marki w samochodach osobowych Mercedes Benz. Od tej reguły bywają jednak wyjątki- to auta przednionapędowe Meredes Klasy A (W168) oraz  Mercedes Vaneo (W414) gdzie wciąż należy używać płynów starszej generacji.

Można też znaleźć przykłady skrzyń o wręcz przeciwnych wymaganiach. Szczególnie starsze, niewysilone konstrukcje automatycznych skrzyń biegów, zazwyczaj 3- lub 4-biegowe, mają niższe wymagania i mogą z powodzeniem pracować na różnych płynach. Na przykład do skrzyni oznaczanej AL4 alias DP0 można z powodzeniem używać płynów RAVENOL ATF 5/4 HP Fluid lub RAVENOL ATF Dexron III H.

Bardzo popularne modele aut produkowane w wielu wariantach mogą być wyposażane w kilka rodzajów automatycznych skrzyń biegów w tym samym roczniku. Dlatego jeśli widzimy w dobierarce kilka skrzyń i nie jesteśmy pewni jaka znajduje się w naszym aucie najpewniej jest skontaktować się z serwisem.

Jak widać możliwości popełnienia błędu jest wiele, dlatego poświęcenie chwili na skorzystanie z dobierarki oleju może przynieść wymierne korzyści i pomoże uniknąć pomyłki.

Wróć do listy Porad eksperta