Serwisujesz i naprawiasz skrzynie biegów? A może robisz tylko serwis olejowy? Tips& Trics jest dla Ciebie.

Serwisujesz i naprawiasz skrzynie biegów? A może robisz tylko serwis olejowy? Tips& Trics jest dla Ciebie.

Ravenol jako lider technologii smarnej ATF przygotował dla was zestaw porad, o których należy pamiętać podczas obsługi samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Poniższe informacje to tylko początek całego cyklu. Już wkrótce automatyczna skrzynia biegów nie będzie mieć przed tobą tajemnic.

1. Jazda testowa - istotny element przyjęcia pojazdu na serwis:

- przed wykonaniem jazdy testowej wykonaj skan systemu, aby wychwycić możliwe usterki układów, które mogą mieć wpływ na pracę skrzyni biegów,

- w miarę możliwości wykonaj jazdę testową na zimnym, a następnie na rozgrzanym silniku i skrzyni biegów. Bardzo często usterki występują w określonym zakresie temperatur. Jeśli nie ma takiej możliwości, wykonaj test na ciepłym silniku i z pedantyczną dokładnością szukaj najmniejszych oznak nieprawidłowej pracy skrzyni biegów,

- wynotuj wszystkie nieprawidłowości i przekaż je klientowi. Pamiętaj, że na jakość zmiany biegów ma również wpływ stan silnika i całego układu napędowego,

- podczas jazdy wykonaj procedurę powolnego przyspieszania oraz funkcji kick-down,

- w miarę możliwości sprawdź wartości adaptacji,

- sprawdź działanie lock-up w sprzęgle hydrokinetycznym.

Pamiętaj, jeśli wykonasz powyższe procedury unikniesz konieczności tłumaczenia się i udowadniania klientowi, że opisane objawy występowały już wcześniej.

2. Jak odpowiednio dobrać olej?

Korzystaj z naszego konfiguratora www.ravenol.pl/content/8-dobierz-olej lub dedykowanych rozwiązań w IC Katalog. Ravenol w standardzie dostarcza informacji na temat typu i oznaczenia skrzyni biegów, jej pojemności oraz innych istotnych informacji jak np. interwały kontroli i wymiany. Znasz typ skrzyni, np. AF40, specyfikacje BMW 83 22 7 542 290, wpisz tę informację do głównego okna wyszukiwania w IC katalog, a otrzymasz jednoznacznie dobrany produkt. 

3. Charakterystyka AISIN AF40 (TF-80SC).

Najczęściej stosowana w: Volvo, Opel, Mini, Citroen, Alfa Romeo.

Posiada filtr oleju zabudowany wewnątrz, niewymienny. Z tego względu należy szczególną wagę przykładać do utrzymania oleju w czystości. Podczas przeprowadzania dynamicznej wymiany oleju odradza się stosowanie detergentów płuczących, ponieważ mogą one spowodować zbyt szybkie wypłukiwanie się zanieczyszczeń i problemy z adaptacją skrzyni biegów do nowych warunków pracy. Z uwagi na to, że oleje marki Ravenol (także silnikowe) mają doskonałe właściwości myjące i separujące zanieczyszczenia, zalecamy płukanie dedykowanym olejem, który czyści skrzynię mniej agresywnie, ograniczając do minimum możliwość wystąpienia awarii. Podczas obsługi serwisowej należy zwrócić szczególną uwagę na skrzynie, które nie miały wymienianego oleju przez dłuższy czas. W takich przypadkach należy brać pod uwagę, że po wymianie może pojawić się sporadyczne szarpanie, zwykle przy gwałtownym przełączeniu „R” – „D”. Podczas przełączania „N” – „D” problem raczej nie występuje. Wynika to z uszkodzenia elektrozaworów i sterownika hydraulicznego. Po wymianie oleju zaczynają one swobodnie i szybko pracować, jednak zużycie eksploatacyjne sprawia, że się zacinają, powodując sporadyczne szarpanie. Zaleca się również kontrolę poprawności pracy sprzęgła lock-up konwertera, ponieważ często ulega uszkodzeniu. Najczęstszy objaw tego uszkodzenia to delikatna wibracja podczas spokojnej jazdy po równej drodze lub na lekkim wzniesieniu, przy prędkości ok. 50-60 km/h. Wibracja trwa najczęściej 0,5-2 s podczas załączania sprzęgła lock-up. W takim wypadku wymiana oleju nie pomoże. Konieczna jest regeneracja konwertera.

Skrzynia nie lubi wysokich temperatur. Jeżeli występują jakiekolwiek problemy z pracą skrzyni biegów, należy sprawdzić jaka jest temperatura oleju ATF w skrzyni biegów podczas ich występowania. Sprawdź również wydolność całego układu chłodzenia silnika.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na platformę Ravenol Professionals i do oglądania kanału YouTube- AUTOmatyczni.

 

 

KONTAKT PRASOWY
Ewelina Wołoszyn
e.woloszyn@ravenol.pl
Tel. 577-768-800