Jak przygotować auto do wakacji?

Jak przygotować auto do wakacji?

Producenci samochodów w przypadku każdego modelu zalecają wymiany newralgicznych elementów pojazdu przy określonym przebiegu. Jeden z nich jest potocznie nazywany rozrządem. Jest to układ, który odpowiada za prawidłową pracę silnika. Najczęściej wymienia się napęd rozrządu, czyli pasek (ewentualnie łańcuch) oraz rolki, prowadnice czy napinacz. Łańcuch powszechnie uznawany jest za bardziej wytrzymały od paska, co tylko częściowo jest prawdą, ponieważ może on ulec rozciągnięciu. Układ rozrządu napędzany łańcuchem również należy kontrolować i profilaktycznie wymieniać łańcuch po określonym przebiegu, tak samo jak w przypadku paska. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, a samochód powoli zbliża się do przebiegu rekomendowanego przez producenta, nie warto odkładać tego na później. Poważna awaria, szczególnie poza granicami kraju, może nas bardzo dużo kosztować.

Skontroluj płyny eksploatacyjne.

Ważnym elementem kontroli naszego samochodu jest sprawdzenie poziomu lub wymiana płynów. Olej silnikowy należy wymieniać stosunkowo często. Niektórzy producenci zalecają interwały o długości nawet 30 000 kilometrów, ale jeśli wymienimy go co 10-15 000 kilometrów, to silnik będzie nam wdzięczny i dłużej pozostanie sprawny. Zużycie środka smarnego ma prawo wzrosnąć podczas długiej jazdy z wyższą prędkością, są też silniki które, mają tendencję do spalania oleju. W tej sytuacji kontrolujmy regularnie jego poziom i zabezpieczmy się, zabierając na drogę 1-litrową butelkę używanego przez nas oleju. Dalekie podróże przy pełnym obciążeniu obciążają także skrzynię automatyczną, bezpiecznie jest więc wymienić w niej olej przed wyjazdem na urlop. Nie należy zapominać o sprawdzeniu poziomu płynu chłodniczego, odpowiadającego za prawidłowe chłodzenie jednostki napędowej, czy poziomu i stanu płynu hamulcowego, który bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo. Doświadczony mechanik podczas wymiany i kontroli sprawdzi także poziom płynu do wspomagania układu kierowniczego i przejrzy pojazd pod kątem ewentualnych wycieków. W przypadku, kiedy twoje auto ma instalację gazową, zleć jej przegląd, wyregulowanie i wymianę filtra gazu, ponieważ odpowiada on za czystość paliwa, które trafia do silnika.

Przyjrzyj się oponom.

Opony to jedyna rzecz, która łączy samochód z nawierzchnią i odpowiada bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo. Nie warto na nich oszczędzać.  Specjaliści z branży oponiarskiej radzą, żeby nie miały więcej niż 6 lat i były odpowiednie do pory roku. Zimowa opona latem, wydłuży drogę hamowania i znacząco zwiększy spalanie. Opony powinny mieć wystarczającej głębokości bieżnik, ułatwiający odprowadzanie wody spod kół. Zbyt płytki będzie powodował nerwowe prowadzenie i niestabilność przy mocnych opadach deszczu. Przed dłuższą podróżą należy też skontrolować ciśnienie powietrza w oponach i dostosować je do przewidywanego obciążenia pojazdu. To pozytywnie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz zmniejszy zużycie paliwa.

Sprawna klimatyzacja.

Dziś trudno wyobrazić sobie letnie podróżowanie bez klimatyzacji. Wysoka temperatura w kabinie bardzo źle wpływa na koncentrację prowadzącego i na komfort pasażerów, a szczególnie małych dzieci. Kontrola klimatyzacji przed wakacyjnym wyjazdem to jedna z ważniejszych rzeczy. Zgłośmy się do serwisu, gdzie zostanie sprawdzona jej szczelność, ilość czynnika w układzie, zostanie również oczyszczona, tak, żebyśmy mogli korzystać z niej bez przeszkód podczas gorących dni. Ważne jest, żebyśmy uruchamiali klimatyzację regularnie w ciągu roku, nawet wtedy, kiedy wydaje się zbędna. To zapewni jej komponentom niezbędne smarowanie i wydłuży jej żywotność.

Kontrola zawieszenia i hamulców.

To, czy podróż będzie wygodna i bezpieczna zależy również od stanu zawieszenia naszego samochodu. Dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie jego elementy są w dobrym stanie i nie występują luzy, mogące mieć wpływ na prowadzenie i niemiłe odgłosy. Skontrolujmy amortyzatory, odpowiadające za komfort i przyczepność auta do drogi. Równie ważne jest sprawdzenie tarcz, klocków hamulcowych i przewodów hamulcowych, które w niektórych modelach mają tendencję do rdzewienia, a to może być bardzo niebezpieczne, szczególnie w górzystym terenie, gdzie hamujemy często i bardziej intensywnie. W przypadku podróży z przyczepą skontrolujmy działanie gniazda elektrycznego przy haku holowniczym.

To możesz sprawdzić sam.

Podczas dłuższego wypadu często jesteśmy zdani na samych siebie, warto więc zadbać o te rzeczy, które możemy skontrolować samodzielnie. Jedną z takich czynności jest sprawdzenie, czy w razie uszkodzenia opony mamy na pokładzie dobry zestaw naprawczy lub koło zapasowe. Czy koło zapasowe jest napompowane? Jeżeli w naszym aucie zamontowano je pod podwoziem, zobaczmy, czy wszystkie mocowania są sprawne, a my jesteśmy w stanie bez większych problemów je wyjąć. Przed podróżą dobrze jest zgromadzić kilka niezbędnych rzeczy: zaczep holowniczy, sprawny podnośnik, klucz do odkręcania kół, przejściówkę do śrub zabezpieczających koła, żarówki i bezpieczniki (jeśli da się je wymienić samodzielnie). Sprawdźmy też baterię w pilocie do auta, żeby nie sprawiła nam zawodu w najmniej oczekiwanym momencie. Zobaczymy, czy działają wszystkie światła i czy pióra wycieraczek nie są zniszczone.

Co warto mieć w samochodzie.

Wyjeżdżając za granicę, należy sprawdzić, jakie rzeczy według przepisów trzeba mieć w samochodzie. Niezależnie od tego każdy kierowca powinien wyposażyć się w kilka bardzo ważnych drobiazgów. Sprawna gaśnica jest niezastąpiona w przypadku pożaru, a trójkąt ostrzegawczy należy rozłożyć za pojazdem w przypadku awarii. Pod ręką warto mieć uzupełnioną apteczkę, nóż do przecinania pasów i kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów. Sprawna, mocna latarka z magnesem ułatwi ewentualną wymianę koła, kiedy zrobi się ciemno, do tego rękawiczki, komplet śrubokrętów czy szczypce uniwersalne. Wszystko to nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a może nas uratować w nieprzewidzianej sytuacji. Płyn do spryskiwaczy można kupić na prawie każdej stacji benzynowej, ale pamiętaj, żeby przed wyjazdem na urlop uzupełnić jego poziom. W trudnych warunkach pogodowych, czy podczas jazdy po autostradzie zużywa się on bardzo szybko.

Dokładna i profesjonalna kontrola naszego samochodu przed wyjazdem na urlop może zaoszczędzić nam mnóstwo nerwów, czasu i pieniędzy. Jeśli krok po kroku sprawdziliście swój pojazd, to cóż, wystarczy zatankować do pełna i ruszać w drogę. Szczęśliwych i bezpiecznych wyjazdów!

KONTAKT PRASOWY
Ewelina Wołoszyn
e.woloszyn@ravenol.pl
Tel. 577-768-800