Czy kolor oleju do skrzyni biegów ma znaczenie?

Czasami zdarza się, że zakupiony olej ma inny kolor od tego, który spuściliśmy ze skrzyni biegów. Prawidłowy dobór nowego oleju potwierdził sprzedawca i mechanik, ale wizualnie wyraźnie się różnią. Czy mamy źle dobrany olej, albo ktoś pomylił się przy poprzedniej wymianie?

Najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Jeśli olej spuszczany ze skrzyni ma inny kolor niż olej który chcemy zalać należy dla potwierdzenia jeszcze raz sprawdzić prawidłowość doboru np. korzystając z naszej dobierarki, zadzwonić na numer naszej pomocy technicznej 609 404 306 lub zadzwonić do serwisu i zapytać jaka w aucie jest zamontowana skrzynia biegów i jakie specyfikacje powinien spełniać olej do niej przeznaczony (po podaniu numeru VIN nie powinno być z tym żadnego kłopotu). Jeśli olej został dobrany prawidłowo, to inny kolor nie stanowi problemu, ponieważ barwnik nie ma żadnego wpływu na właściwości oleju. Stanowi on ułamek procenta całego płynu.

W latach 80-tych i 90-tych producenci olejów przyjęli praktykę barwienia pewnych typów płynów eksploatacyjnych na odpowiednie kolory (np. wszystkie płyny ATF były barwione na czerwono),  ale obecnie nie jest to już regułą i każdy producent barwi swoje produkty na dowolny kolor. Należy też pamiętać, że zdarzało się, iż oryginalny olej używany na pierwsze zalanie w fabryce nie był w ogóle barwiony, mimo, iż ten sam olej dostępny w sprzedaży miał już dodatek barwnika. Podsumowując, nie można kierować się kolorem przy doborze płynu do automatycznej skrzyni biegów! Jedyną prawidłową cechą jest specyfikacja, którą wymaga producent skrzyni.